Niby znamy zwyczaje i tradycje jakie panują w naszym kraju czy w konkretnym regionie, z którego się wywodzimy. A jednak bardzo często okazuje się, że znamy je tylko pobieżnie, że znamy to co zewnętrzne, ale tak naprawdę nie zastanawiamy się zbytnio nad tym, dlaczego coś jest wykonywane w taki, a nie inny sposób. To też oznacza, że często powtarzamy jakieś zwyczaje, opowiadamy o jakiś tradycjach, ale tak naprawdę nie mamy najmniejszego pojęcia, o co naprawdę w nich chodzi, czego faktycznie dotyczą. To nie jest dobre, bo wówczas wykonujemy to wszystko mechanicznie i nie ma to dla nas praktycznie żadnego znaczenia. Dlatego też, warto poszukiwać informacji na temat zwyczajów i tradycji, które wypełniamy, tak abyśmy naprawdę rozumieli to co robimy i dlaczego robimy to tak, a nie inaczej.
Jak je poznać?
Są rodziny, w których o zwyczajach i tradycjach się rozmawia. To nie są tylko gesty przekazywane z pokolenia na pokolenie, które w pewnym momencie stają się puste i niezrozumiałe, bo nikt nie potrafi powiedzieć, dlaczego robi się to w taki, a nie inny sposób. W tych rodzinach to są rozmowy, to są dyskusje dlaczego robimy właśnie tak, a nie inaczej.
To nie jest tylko przygotowanie dwunastu potraw na wieczerzę wigilijną i postawienie ich na stole, ale to jest ich wspólne przygotowywanie, rozmowy o tym, dlaczego przygotowuje się ich tyle i do czego odwołują się pozostałe symbole, które pojawiają się w tym konkretnym dniu, a których nie ma w żadnym innym dniu roku. Możliwości jest tutaj naprawdę sporo, takie rozmowy prowadzone podczas świątecznych przygotowań, nie tylko sprawiają, że te przygotowania nabierają innego sensu, ale także dają nić porozumienia między pokoleniami. Sprawiają, że dziadkom i wnukom, znacznie łatwiej jest znaleźć ze sobą wspólny język i stworzyć naprawdę silną więź.
Co jeśli ich nie znamy?
W naszej rodzinie przekazywało się zwyczaje i tradycje poprzez działanie, ale jednocześnie nie było rozmów na temat tego, dlaczego to wygląda tak, a nie inaczej? Jeśli tak było, a nas zaczyna pociągać geneza tych wszystkich gestów i ich znaczenie, to powinniśmy sięgnąć po naukowe opracowania. Tak naprawdę w wielu bibliotekach, bez trudu znajdziemy wytłumaczenie skąd się wzięły niektóre zwyczaje i tradycje, jaki jest ich początek, czy są one rdzenne z naszego kraju czy może przyszły z innego państwa i po prostu się u nas zadomowiły? Możliwości jest wiele, a ponieważ tych opracowań jest naprawdę sporo, to warto sięgać po różne z nich i je między sobą porównywać. Może się okazać, że gdy poznamy już znaczenie jakichś gestów czy słów, zaczniemy do nich podchodzić zupełnie inaczej. Zaczną mieć one dla nas znacznie większą wartość, niż miały do tej pory. Warto szukać informacji o zwyczajach i tradycjach, bo stają się one wówczas bardziej zrozumiałe, a co się z tym wiąże, również bliższe.
Co więcej, im większą będziemy mieli wiedzę na ich temat, tym łatwiej będzie nam je porównać ze zwyczajami i tradycjami panującymi w innych krajach.